Családunk már születésünk pillanatától kezdve meghatározza azt, akik leszünk, ahogyan a világot látjuk, ahogyan megküzdünk az élet kihívásaival. A család kommunikációs stílusa, hiedelmei, szokásai, a problémák kezelési módja mind lenyomatot hagynak bennünk.
Minden család életében bekövetkezhetnek olyan változások, amiknek következtében felborul az addigi egyensúly és a korábbi megoldások nem működnek már. Ilyenkor felmerül a kérdés, hogy képesek-e a családtagok az új élethelyzethez alkalmazkodni, és a családi egységet és boldogságot együtt helyreállítani.
A családterápia célja, hogy a családtagok olyan alternatív utakat találjanak a családi élet felborult egyensúlyhelyzeteiben, amik lehetővé teszik a család egésze számára az egészséges család működést és a folytonos fejlődést.
MILYEN ESETEKBEN ÉRDEMES MEGFONTOLNI A CSALÁDTERÁPIÁT?
- kihívásteli életszakasz a család életében (pl. új gyermek születése, költözés, gyász)
- valamely családtag megváltozott viselkedése vagy mentális problémái, melyek megnehezítik a család életét (pl. iskolai viselkedésproblémák a gyermeknél, szorongásos tünetek megjelenése)
- házastársi nehézségek
A CSALÁDTERÁPIA MÓDSZERE
A családterápiát erősen meghatározza a rendszerszemlélet. Az egyén problémáját mindig egy nagyobb családi egység kontextusában vizsgálja. A változáshoz szükséges a családi dinamikák megfigyelése és megértése (pl. a gyermek magatartásproblémái milyen állapotot tartanak fent a családban, milyen célt szolgálnak, stb).
AZ ÜLÉSEKRŐL
- egy ülés 90 perc
- az üléseken részt vesz az egész család, de gyakran előfordul, hogy csak a szülőket vagy csak a gyerekeket hívják be a folyamat különböző szakaszaiban
- az üléseket két családterapeuta segíti
- az alkalmazott technikák között vannak kognitív-viselkedésterápiás, művészetterápiás, pszichodramatikus elemek is
- az ülések általában kétheti gyakoriságban történnek