Diszlexia előrejelző szűrés
A diszlexia-veszélyeztetettséget vizsgáló eljárás célja azoknak a részképességzavaroknak a feltárása, amelyek jelenléte nehezíti vagy akadályozza az olvasás és írás információszerző és -közlő szerepének kialakulását.
Ha időben felfedjük a nehézségeket, megelőzhetjük, hogy az elsődleges tünetekre rárakódjanak a várható következmények, amelyek lehetnek: magatartászavarok, agresszió, regresszió, dacreakció, körömrágás, enurézis, dühkitörés, táplálkozási zavar, önértékelési probléma, iskolai kudarcok, stb. .
A diszlexia-veszélyeztetettség gyanúja 5-6 éves óvodás gyermeknél merülhet fel.
A vizsgálat segítséget nyújthat az első osztály korai hónapjaiban tapasztalt sikertelenségek esetében vagy a sikertelenségek megelőzésében is.
Szükséges lehet diszlexia veszélyeztetettség vizsgálata, ha gyermeküknél a következő jelenségeket tapasztalják:
- megkésett/akadályozott beszédfejlődés;
- nehezen induló nyelvi fejlődés;
- beszédmegértési nehézség;
- nehézkes verstanulás, gyengébb kifejezőkészség, szómegtalálási nehézségek;
- gyakori visszakérdezések;
- motoros ügyetlenség, rossz ritmusérzék;
- szórt figyelem.
A diszlexia-veszélyeztetettség vizsgálatra, a gyermek a szülővel érkezik. Minden eddigi dokumentumot, szakvéleményt, vizsgálati eredményt kérünk elhozni, hiszen ez segíti a gyermek konkrét problémájának feltárását. Először az anamnézis felvételére kerül sor, amennyiben ez még nem történt meg az előző vizsgálatok során. Ezt követően, nagyjából 60 perc alatt kétszemélyes helyzetben történik a vizsgálat.
A felmérés összességében 90 perc, melyből kb. 15 perc az anamnézis felvétele, 60 perc a vizsgálat és újabb 15 perc a vizsgálat kiértékelése, az esetleges fejlesztések, prevenciós foglalkozások, egyéni fejlesztési tervének megbeszélése.